A Forsense Intézet 2016 októberi közvéleménykutatása szerint a kérdezettek fele úgy gondolja, hogy ugyanakkora háztartásának vízfogyasztása, mint más hasonló háztartásoké. Relatíve sokan gondolják úgy, hogy takarékoskodnak a vízzel, erre utal, hogy 35 százalékuk úgy érzi, hogy kevesebbet fogyasztanak másokhoz képest, és csak 13 százalékuk állítja, hogy otthoni vízfogyasztásuk meghaladja más, hasonló háztartásét – ami mutatja, hogy a vízzel való takarékoskodás erős normának számít. A másokhoz képest kevesebbet fogyasztók aránya enyhén felülreprezentált a nagyvárosokban élők, a fővárosiak, az idősebbek, különösen a 65 év felettiek körében. A víztudatosság szerepe meghatározó, a vízfogyasztás csökkentését más-más okokból, de fontosnak tartó csoportok – tehát a tudatosak és normakövetők – között jelentősebb azok aránya, akik szerint kevesebbet fogyasztanak másoknál.
Az elemzés során a válaszok eloszlását több szocio-demográfiai változó mentén is megvizsgáljuk. A víztudatosság szerint alkotott csoportok – közömbös, normakövető, tudatos, szkeptikus – részletes bemutatásáról itt olvashat.
Abból, hogy a kérdezettek nagyobb része véli úgy, hogy más háztartásokhoz képest ugyanannyi, vagy kevesebb vizet fogyaszt, következik az, hogy többen jellemzik inkább takarékosnak (53 százalék), mintsem pazarlónak (5 százalék) vízfogyasztásukat. A takarékoskodás legfontosabb mozgatórugója elsősorban nem a környezettudatos gondolkodás, hanem a spórolás, mint az élet egészére jellemző értékválasztás (beleértve az anyagi javakkal való takarékoskodást is). Ezt mutatja, hogy a takarékosok mindenekelőtt a normakövető csoportban felülreprezenáltak (74 százalékuk tartja háztartását inkább vagy nagyon takarékosnak), továbbá az alacsonyabb iskolai végzettségű, 65 évesnél idősebb csoportokban jelentős az arányuk.
A kérdezettek több mint kétharmada úgy véli, hogy nem változott az elmúlt időszakban a vízfogyasztása, és csak kevesebb, mint negyedük gondolja, hogy csökkent. A vízfogyasztás változásának/stagnálásának nincsenek jellegzetes csoportspecifikus jegyei, vagyis minden szocio-demográfiai csoportban lényegében azonos eredményeket látunk. Kisebb eltéréseket csak a víztudatosság szempontjából tapasztalhatunk, a közömbösök csoportjában kevesebben számoltak be fogyasztás-csökkenésről, a tudatosok között viszont többen mondták, hogy tudtak spórolni a vízzel. Ezek az eredmények összhangban vannak a csoportok tipikus attitűd-jegyeivel.